Yüz Bakım Kremleri ve Yaşa Göre Kullanımları

Anasayfa      Blog      Yüz Bakım Kremleri ve Yaşa Göre Kullanımları

Yüz Bakım Kremleri ve Yaşa Göre Kullanımları

21
HAZ 2018
Kategori: Yüz Bakımı

Yüz Bakım Kremleri ve Yaşa Göre Kullanımları

Cildimiz güzeldir

Yüz bakım kremleri güzel ve bakımlı bir hayat için her zaman gözlerimizin önünde. Ama onları hayatımızın yaş evreleri itibarıyla nasıl daha etkin ve bilinçli kullanabiliriz? Temel soru budur.

Cildimiz güzeldir, biriciktir, benzersizdir ve bize özeldir. Hayatımızdaki her güzel şey gibi cildimiz de bakım ister. Bedenimizi koruyan ve bize güzellik formumuzu kazandıran cildimize karşı, aynı şekilde bizim de “aktif bakım” jestiyle karşılık vermemiz gerekir.

Yüz ve cilt bakımı her ne kadar çoğu zaman günün koşturmacası içinde zorlu bir faaliyet gibi görünse de özünde bizimle ilgili ve bizim kendimizle ilgili bir güzel bir çabadır. Bu yönüyle aslında bize öz güven kazandırdığı ve bizi sahip olduklarımızla mutlu kıldığı için faydalı bir rutindir de aynı zamanda.

 

Hangi Yaş Evresinde Hangi Bakım Kremleri

 

18 Yaş Yüz Bakım Kremleri

18 yaşına kadar sadece nemlendirme özelliği olan ve içerik olarak yoğun olmayan özelliklerde su bazlı hafif ürünler kullanmanız yeterlidir. Yumuşak ve olabildiğince daha narin ürünler kullanılmalıdır.

18-25  Yaş Yüz Bakım Kremleri

18-25 yaş, aslında bir geçiş dönemdir. Ergenlikle gençlik arasında bir dönemdir. Sadece koruyucu, kollayıcı, hücrelerin su tutmasına müsaade eden, cildinize zarar vermeyen, tahriş etmeyen, az da olsa vücudunuzun ürettiği kollejeni destekleyen ürünler yeterlidir. Yüz bakım kremleri olarak gençleştirici ürünlere ihtiyaç yoktur. Tabii ki her yaş grubunun güneş koruyucuya dikkat etmesi şarttır.

25-35  Yaş Yüz Bakım Kremleri

25 ile 35 yaş arasında kişinin aslında cilt olgunlaşma ve ileri ergenlik süreci dönemidir. Yüz kremleri bu dönemde “önlem” olarak yüze daha çok sürülür.  Çünkü yavaş yavaş cildi kırışıklıktan koruyacak -yaşlanma karşıtı- anti aging ürünler kullanılmaya başlanmalıdır. Çünkü cildinizde bir kez zamanın negatif etkileri ve kırışıklıklar başladıktan sonra müdahale ve geri dönüş şansınız giderek azalmaktadır, vaktinde yapılan önlem kullanımları ile yüz ve cilt güzelliğiniz üzerinde mucize kalıcı etkiler yaratabilirsiniz. Örneğin hiç kırışıklığınız yoksa sizin kullanacağınız bir anti aging kremi sayesinde bir on yıl kırışıklık oluşumu gecikecektir.

35-45 Yaş Yüz Bakım Kremleri

35 yaşından 45 yaşına kadar ise daha destekleyici ürünler kullanmanız gerekir. Kolejen üretimini artıran, kolejeni destekleyen, lifting yani sıkılaştırıcı ve toparlayıcı ürünler artık tercih edilmelidir.

 

Kolajen nedir?

Kolajen, bedenimizin bağ dokusu ve kemiklerin de esas maddesidir. Dolayısıyla bedenimizin her yönüyle temel desteğidir. Eklemlerimiz, kemiklerimiz, kas ve kirişlerimiz için vazgeçilmez, çok özel bir madde. Derimiz içinse ayrıcalıklı bir moleküldür. Ne fayda üretir? Cilde güç, kuvvet, dayanıklılık, form, esneme yeteneği ve gözle görülür bir sıkılık veriyor.

Vücudumuz kendi kolajenini kendi üretir. Ne var ki bizimle birlikte “yaş aldıkça” üzerine titrediğimiz o güzel cildimiz de ne yazık ki kolajen üretimini azaltmaktadır. Hele bir de üretimde kullandığı vitamin ve mineral hammaddelerini yeterince bulamazsa cilt içinde kolajen rezervi daha da azalmaktadır. Bu da anlam olarak cildin yıkımına, gevşeyip sarkmasına, kırışıp buruşmasına yani ideal olmayan bir yaşlanmaya karşılık gelir.

Yüz bakım kremleri içerisindeki aktif maddelerde özellikle yaşlanma karşıtı kremlerde bu kolajen takviyesi yapılmaktadır.

 

45 Yaş ve sonrası Yüz Bakım Kremleri

45 yaşından sonrada daha olgun ciltler için içerik özelliği olarak peptit maddesi içeren ürünler kozmetik uzmanlarına da danışarak kullanılabilir. Yine bu yaş grubu ve sonrasındaki kişiler cilt tiplerine dikkat ederek besleyici ve su tutma özelliği olan ürünleri ihmal etmeyerek yine uzman kontrolünde diğer takviye ve yardımcı ham maddeler içeren kremleri de kullanabilirler.

Bilinmesi gereken diğer bir nokta da yağlı bir cilde sahip değilseniz alkollü ürünler kullanmamanızda fayda vardır. Paraben, parfüm ve koruyucu içeren ürünlerden uzak durulmalıdır. Aldığınız cilt ürününün kapaklarını açtıktan sonra ürünün ne kadar sürede tüketilmesi gerektiğine yani son kullanım tarihine de özellikle dikkat etmelisiniz.

Kendini harika hissettiren doğal görünümlü harika bir cilt, güzel, enerjik ve gülümseyen bir yüz tüm zamanlarda hayat içinde mutluluk kaynağımız olmaya devam edecek.

 

Mutluluk Terapisi Yazıları