Sağlıklı bir cilt ve güzel bir hayat için altın tavsiyeler

Anasayfa      Blog      Sağlıklı bir cilt ve güzel bir hayat için altın tavsiyeler

Sağlıklı bir cilt ve güzel bir hayat için altın tavsiyeler

18
ŞUB 2018
Kategori: Mutluluk / Hayat

Sağlıklı bir cilt ve güzel bir hayat için altın tavsiyeler

Sağlıklı bir cilt ve mükemmel bir yaşam için sizi her yönden dengede tutacak ve size hayatınızda mutluluk taşıyacak altın öneriler var. Bu güzel yaşam tavsiyelerine uyduğunuzda hayatınızda mutluluk size her zamankinden daha yakın olacak.

 

Süreklilik ve düzen ana kurallardır

Düzenli spor yapmak ve dengeli beslenmek; vücut ve yüz cildi bakımlarına dikkat etmek sağlıklı bir yaşamın olmazsa olmazları…

Bunları yoga yapmak ve hastalıklara karşı da temel hijyene dikkat etmek gibi maddelerle desteklemek akıllıcadır.

Günlük hayatınızda yapacağınız küçük değişikliklerle hastalıklardan korunup sağlıklı, mutlu ve uzun bir ömür yaşamanız mümkün. Sağlıklı ve uzun bir ömür herkesin en büyük isteği. İşte hayatınıza değer katacak güzel tavsiyeler:

 Minik mutluluk kürlerini kullanın Hayatınız değişsin.


“Kahvaltı” Güne güzel başlamanın İlk adımıdır. Lütfen önem verin
Güne sağlam bir kahvaltı ile başlamak, sağlıklı yaşam için olmazsa olmazlardan biridir. Geceleyin uyku boyunca beslenme olmadığı için beynimiz enerjiye ihtiyaç duyar.

Dengeli beslenme yüz cildi ve vücut deriniz için “harikadır”

Dengeli beslenirken öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken şey mevsim sebze ve meyvelerini tüketmektir. Mevsiminde yetiştirilen meyve ve sebzeler daha sağlıklı olur, özel ortam ve destek gerektirmez.

Beslenmede öğünlere dikkat edin

Günde üç ana öğün, üç de ara öğün yapmak gerekir. Ara öğünlede ceviz fındık ve fıstık gibi yiyecekler zihin sağlığı için de yararlıdır.

Bol su için. Hayat bulun

Bol su içilmeli, su hayat kaynağıdır. Su deri yaşlanmasına karşı da en doğal koruyucudur.

Meyve ağırlıklı beslenin

Zihinsel faaliyetlerin gerektirdiği enerji kaynaklarının en önemlilerinden biri de meyvelerdir. Beynin oksijen dışındaki tek enerjisi glikozdur. Glikoz meyvelerde hazır halde bulunur. Diğer gıdalarla alınan şeker, midede yakılarak glikoza çevrilir. Bu nedenle meyveleri aç karnına yemeliyiz. Meyveler yemeklerden 30 dakika önce veya üç saat sonra tüketilmelidir. Mide doluyken alınan meyveler; midede kalarak besin değerini kaybeder, orada mayalanacağı için bütün sindirim sistemini de yorar.

Vücut için gerekli mineraller besinler yoluyla alınmalı

Mineraller (kalsiyum, bakır, iyot, demir, çinko vb.) sebze ve meyvelerde bulunur, hücre korunması ve sağlıklı diş, kemik, cilt yapısı için önemlidir. Mineraller ayrıca kalp ritmi, kan basıncı, vücuttaki sıvı dengesi gibi daha birçok düzenleyici fonksiyonlarda rol oynar.

Beslenme bilincini artırmak tüm hayatımıza olumlu yansır

Düzensiz kötü beslenme, yenileme sistemini aksatır. Cilt canlılığını, tazeliğini kaybeder ve en önemlisi hastalıklara açık hale gelinir. Yorgunluk, çabuk yorulma, baş ağrısı olabilir. Düşünce ve hafıza sistemi bulanıklaşır. Bu nedenlerden dolayı düzenli ve sağlıklı beslenmeye dikkat etmeli ve yemek için yaşamamalı, sadece yaşamak için yemeliyiz.

Düzenli uyku bağışıklık sistemini ve cilt sağlığını korur
Bağışıklık sisteminizin dinlenmesine müsaade etmeliyiz. Bağışıklık ve deliksiz bir uyku uyumak birbirine bağımlı iki şey olduğu için kronik uykusuzluk, bağışıklığınızın zarar görmesine neden olur ve vücudunuzun hastalıklarla savaşmasını engeller.

Ne yapın yapın, spor yapın. Hareket hayatın özüdür
Vücudun spora en hazır olduğu vakit akşamdır. Ancak her zaman spor yapılabilir. Bacak, karın, kol, göğüs ve bel kaslarını çalıştıracak aktiviteler oldukça önemlidir. Hayatınız boyunca yapacaksanız günde 10 dakikalık hafif tempo koşu ve 10 dakikalık (mekik, yan mekik, ayak gerdirme) hareketleri yeterli olur. Haftada üç kez spor yapabiliyorsanız en az 20 dakika, spora daha az zaman ayırıyorsanız en az 45 dakika olmalıdır. Sporu da dengeli ve düzenli yapmak çok önemlidir.


Güneşten uzak durun 
D vitamini kaynağı olan ancak kanser ve yaşlanmaya neden olan güneş ışınlarına sabah ve akşamüzeri çıkmaya çalışılmalıdır. D vitamini alacağımız güneş ışınları saati öğlen 11.00-13.00 arasıdır. Bu saatlerde güneşe çıkmanın yararı-zararı iyi değerlendirilmelidir. D vitamini aynı zamanda antioksidandır, bağışıklık sistemini destekler, günlük oral alım tavsiye edilir. Güneşe çıkarken uygun bir güneş kremi kullanmak son derece faydalıdır.

Beyninizi aktif tutun
Bulmacalar, zeka oyunları, zeka soruları ve hafıza teknikleri beyni aktif tutar. Ama yorulduğunuzda beyninizi zorlamayın. Her gün okuyacağınız 20 sayfalık bir kitap, yemeklerinizde kullanacağınız baharatlar (özellikle zerdeçal, safran, tarçın) beynin aktif kalmasına yardımcı olur. Her gün, hayatın her alanından faaliyetlerinizle yeni tatlar almaya çalışın.

Stresle başa çıkmayı öğrenin
Stresle baş etmenin sağlıklı yollarını bulun. Çünkü stres hormonları bağışıklık sistemine zarar verir. Müzik dinlemek, düzenli yürüyüş yapmak, eğlenmek için de vakit ayırmak ve gülmek, yoga sporuyla ilgilenmek ve masaj gibi yöntemler kullanarak stresle mücadele ederek bağışıklık sisteminizi destekleyebilirsiniz. Sosyal ilişkilerin iyi olması, kişinin sevdikleriyle birlikte olması, kucaklaşmalar; stres ve gerilimi azaltır. Kucaklaşma ile kişi yalnızlık korkusunu yener, sevildiğini hisseder. Mutlu olmak da stresle başa çıkmada önemlidir.

Sigaradan uzak durun 
Sigara asla içilmemeli, bırakmak için gerekirse yardım alınmalıdır. Yapılan araştırmalarda, çocukların yanında içmediğini savunan ebeveynlerin kıyafetlerindeki nikotinin bile çocukları etkilediği saptanmıştır. Sigara; kalp ve dolaşım sistemi hastalıkları, solunum sistemi hastalıkları ve kansere (akciğer, yemek borusu, ağız içi, burun-boğaz, gırtlak, pankreas, böbrek, lösemi) neden olabilir.


Temiz kalın 
Vücudunuzun temiz kalmasına özen gösterin. Haftada en az iki kez banyo yapın. Sabun, lif ve şampuan gibi temizlik araçlarını kullanın ve vücudunuzun her tarafını iyice ovun. Temizliğe özen gösterin ve ellerinizi sık sık sabunla yıkayın. Umutmamak gerekir ki birçok bulaşıcı hastalık ellerden yayılır

Yüz cilt bakımı rutininizi mutlaka yapın.

Sağlıklı bir hayat yüzünüzle ve cildinizle barışık olduğunuzda başlar. Her duş sonrası yüz temizliği, tonikleme ve nemlendirme rutininizi yapın. Haftada bir en azından peeling uygulamak da ciltteki ölü hücrelerin atılıp cilt yenilenmeside size olumlu geri dönüşer sağlayacaktır.

Güzel kalın. Mutlu Kalın

 

Mutluluk Terapisi Yazıları