Sağlıklı Beslenme ve Doğal Cilt Bakımı

Anasayfa      Blog      Sağlıklı Beslenme ve Doğal Cilt Bakımı

Sağlıklı Beslenme ve Doğal Cilt Bakımı

13
HAZ 2018
Kategori: Mutluluk / Hayat

Sağlıklı Beslenme ve Doğal Cilt Bakımı

Sağlıklı beslenme ve cilt bakımı ilişkisi

Sağlıklı beslenme ve doğal cilt bakımı arasında güçlü içsel bağ ve bağlantılar vardır. Cildimiz bizim en önemli ve en çok ön planda olan organımız. O yönüyle ona bakmak, onu her zaman bakımlı tutmak, günün her vakti ihtiyaçları için ona zaman ayırmak cildimiz için dolayısıyla öz benliğimiz için yapabileceğimiz en büyük iyilik olacaktır.

 

Harika bir görünüme sahip, sağlıklı, ışıl ışıl parlayan ve bizi hem özel, hem iş, hem de sosyal hayatımızda çok iyi temsil eden bir cilt hiç şüphesiz tüm zamanlardaki en önemli öz zenginlik kaynaklarımızdan birisi olacaktır.

 

Cildimize onun ihtiyacı olan bakımları yaparak, her gün rutin olarak cilt bakımımızı tazeleyerek onun alımlı ve güzel görünmesini nasıl sağlayacağız?

 

Harici olarak kullandığımız maskeler, jeller, serumlar, kremler, köpükler bir yere kadar. Sağlıklı bir cildin en önemli koşullarından biri sağlıklı beslenmedir. Doğru zamanda, doğru miktarda tüketilen besinler cildin birçok problemine otomatik olarak çözüm olabiliyor. Bu noktanın altını özellikle çizmek gerekir.

 

Sebze ve meyvelerin iyi ve bilinçli bir beslenme alışkanlığı ile cildi yenilemeye yardımcı olma fonksiyonu vardır.

 

Güzel görünümlü sağlıklı bir cilt için nasıl beslenmeli?

 

Düzenli kahvaltı önemli

 

A vitamini ve cilt yağ dengesi arasında doğrudan bir korelasyon vardır. Bitkisel ve hayvansal kaynaklardan sağlanabilen A vitamini cildin yağ dengesinin sağlanması açısından cilt üzerinde önemli bir fonksiyona sahiptir.

 

Bitkisel kaynaklı A vitamini açısından, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve havuç cildin beslenmesinde harikadır.

 

Hayvansal kaynaklı A vitamini açısından da süt ürünleri ve yumurta cildin ihtiyaç duyduğu zengin gıdalar arasında sayılabilir.

 

Günlük alınan A vitamini miktarını arttırmak için öğünlerde taze yeşil salatalara yer vermek, kahvaltılara da mutlaka protein-yoğun yumurta eklemek faydalı olacaktır.

 

Yeşil yapraklı sebzeler cilde parlaklık verir

 

Ispanak, roka, maydanoz gibi koyu renkli sebzeleri her zaman için sofraların başköşesine koymak gerekir.

 

Neden mi? Çünkü koyu renkli sebzeler hücre yenilenmesini sağlarlar. Böylece hücresel yenilenme döngüsü oluşturan cilt daha parlak bir görünüme sahip olmamızı sağlar.

 

Bunun daha da ötesinde ne yapmak lazım o zaman? Öğünleri bol bol yeşil salata ile takviye etmek gerekir. Bu minik aksiyon bile cilt hücrelerin benzersiz şekilde yenilenmesini hızlandırarak daha parlak bir cilde kavuşmanıza yardımcı olacaktır.

 

Taze meyve ve mevsiminde sebze yerine hazır nitelikli, işlenmiş ve kimyasal işlem görmüş gıdaların tüketimi cildin parlaklığını ve canlılığını yitirmesine yol açtığından tercih etmemek gerekiyor.

 

Cildin Nem Dengesi için Su Temel ihtiyaçtır

 

Cildin nem dengesini sağlamada en önemli etkenlerin başında gün içinde yeteri kadar su içmek geliyor. Hergün 2-3lt su vücudun temel ihtiyacını karşılar.

 

Çay ve kahvenin fazla miktarda içilmesi susuzluk hissini ortadan kaldırıyor. Aslında bu bir yan etki.  Ne yapmış oluyor? Diüretik etkileri nedeniyle vücuttan su atılımını artırarak cildin nem dengesinin bozulmasına yol açabiliyor. Bu nedenle günlük toplam çay kahve tüketiminiz 4 fincanı aşmamalı.

 

Cilt lekelerine karşı C vitamini bariyeri

 

C vitamini, E vitamini ve beta karoten cilt için savaşan en önemli antioksidan kaynakları arasında yer alıyor. Büyük boy bir portakal veya bir su bardağı kadar çilek tüketerek günlük C vitamini ihtiyacının büyük bir kısmı karşılanarak cilt lekelerine karşı korunma sağlanabiliyor.

 

Ciltte leke oluşumunun en önemli nedenlerinin başında gelen ultraviyole ışınların zararlı etkilerinden korunmak için alınan antioksidan miktarının arttırılması gerekiyor.

 

Ayrıca domates de, içeriğinde bulunan likopen ultraviyole ışınlara karşı antioksidan özelliği gösterdiği için, ciltteki lekeleri önlemede tercih edilebilecek besinler arasında yer alıyor.

 

Yumurta kırışıklık giderici doğal bir besindir

 

Özellikle yazın güneş ışınlarının deri yüzeyi üzerindeki zararlı etkilerinden korunmak gerekir. Güneşten gelen ultraviyole ışınlara sık sık maruz kalma derideki kollajen liflerin yıkımını artırarak kırışıklık oluşumuna neden olmaktadır.

Korunma odaklı sağlıklı beslenme aktivitesi olarak yumurta, koyu yeşil yapraklı sebzeler, bitkisel yağlar ve tam tahıllı ürünler, içeriğinde bulundurdukları E vitamininin antioksidan özelliği sayesinde cildin ultra-viole güneş ışınlarına karşı cildi korurlar. Böylece güneş kaynaklı kırışıklık oluşumunu da büyük oranda engellerler.

 

Akne ve karbonhidrat ilişkisi

 

Glisemik indeksi yüksek yiyecekler yerine tam tahıllı ekmek, bulgur gibi glisemik indeksi düşük karbonhidrat kaynakları tercih edilerek akne oluşumunun önüne geçmek mümkün olabiliyor.

 

Glisemik indeks nedir? Glisemik indeks, basit bir tanımla “Bir yiyeceğin kan şekerini yükseltme hızıdır.” Yapılan çalışmalara göre, beyaz un ve sofra şekeri gibi yüksek glisemik indeksli ürünlerle beslenmek akne oluşumuna yol açabilmektedir.

 

Ciltteki pullanarak dökülmeler için ceviz ve fındık ideal

 

Sağlıklı beslenme tavsiyelerimiz arasında günde 2-3 adet ceviz veya 7-8 fındık tüketmek cildin üst tabakasının suyunu kaybetmesi sonucu pul pul dökülme sendromunun önüne rahatlıkla geçebilmektedir.

Bu nedenle yeteri kadar su içmek, çiğ sebze, meyve tüketimini artırmak su kaybını önlemek için alınabilecek önlemler arasında yer alıyor. Ayrıca, yağlı tohumların içerdiği çoklu doymamış yağ asitleri de cildin nem dengesini sağlamaya yardımcı olarak cilt pullanmasını engelleyebilmektedir.

Cildinizin mutluluğu için doğal yollardan da çaba göstermek ve cilt bakımını her halükarda gerçekleştirmek gerekir. Unutmamak gerekir ki mutlu bir cilt sonunda bumerang gibi ürettiği fayda-değer ile yine size dönecektir.

 

Mutluluk Terapisi Yazıları