Kendini İyi Hissetmek Hayatımızda Neden önemlidir?

Anasayfa      Blog      Kendini İyi Hissetmek Hayatımızda Neden önemlidir?

Kendini İyi Hissetmek Hayatımızda Neden önemlidir?

14
HAZ 2018
Kategori: Mutluluk / Hayat

Kendini İyi Hissetmek Hayatımızda Neden önemlidir?

Kendini iyi hissetmek bir yaşam tarzıdır. Önce Seç!

Kendini iyi hissetmek bu kavram hepimizin hayatında çok önemli. Neden önemli? Çünkü en temel insan ihtiyacıdır. Her insan hayat içinde mutlu olmak ister. Sağlıklı olmak, neşeli olmak, huzurlu olmak, diğer insanlarla iyi ilişkiler kurmak, iş ve özel hayatında başarılı olmak ister. Özü özeti hayat içinde var olmanın dayanılmaz hafifliğini ve güzelliğini yaşamak ister.

 

Hayatı doyumlu yaşamak

 

Hayat yolculuğumuzda tüm yukarıda sayılan insan ihtiyaçları hepsi tek tek ve çoğu zaman da birlikte kendini iyi hissetmek kavramının içinde bulunmaktadır. İnsanların yine hayat içindeki devinim ve arayışlarının merkezinde hep kendini iyi hissetmek ve daima olumlu deneyimlerle hayatını zenginleştirme arzusu vardır.

 

Kendini iyi hissetmek için neler yapmalı?

 

Kendinize güzel bakın

Bakımlı, ışıltılı ve sağlıklı bir cilt tabii ki güzel bir görünüm sağlar. Öncelikle kendinize sonra da başka insanlara karşı alımlı, çekici, etkileyici, bakımlı ve güzel görünmek herkese temelde kendini iyi hissettirir. Çevrenizdeki insanların sizinle ce sizin de diğer insanlarla iyi ve kaliteli bir iletişim içinde olmanızı sağlar. Kendini iyi hissetmek duygusu son derece güzel ve yaşanası bir duygudur. Her gün yapılacak minik minik bakım kürleri, bu eşsiz farkındalığı size kendiliğinden getirip armağan edecektir.

 

Hareket edin!

Hareket ve egzersiz hayatın en güzel aksiyonlarıdır. Doğa içinde yürüyüş yapmak, ağaçlarla çiçeklerle ve yemyeşil bir alan içinde yürüyüş yaparak, jogging yaparak hareket çinde olmak insana kendini iyi hissettirir. Neden? Çünkü özümüz doğadır. Özümüz harekettir. Hareket etme üzerimizde potansiyel halde bulunan enerjiyi kinetik hale çevirerek bizi stres yüklenmekten de korur. 45 dakika ya da minimum 20 dakika yürüyüşe zaman ayırmak, bu zamanda müzik dinlemek ya da daha doğal yollardan kuş şarkılarına kulak vermek, zihinsel olarak da doğa ile farklı bağlar kurmaya çalışmak endorfin salınımını artırır. Vücut içi salınımı artan bu güzel hormonunun size armağanı ise kendini iyi hissetmek duygusu olacaktır.

 

Sağlıklı beslenin!

Doğru, dengeli ve sağlıklı beslenme, her durum ve koşulda kesinlikle kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Beslenme hem cilt sağlığı hem de içsel organik sağlık faydası üretir. Duygusal ve düşünsel olarak vücudunuzla ideal bir denge içinde olmanıza yardım eder. Mevsiminde tüketilecek her meyve ve sebze harika bir döngü içinde bir vücut ihtiyacınızı karşılar. Vücudunuz için faydalı olan besinleri tercih edin. Kendinize vitamin ve mineral yönüyle güçlü besinlerden oluşan bir beslenme programı hazırlayın. Besinlerle doğru bir iletişim ve etkileşim içinde olmanın organ ve cildinize ne kadar iyi geldiğini kısa sürede hissedecek ve göreceksiniz.

 

Çok gezmek, yeni yerler görmek, insanlar tanımak

Hayatınıza macera katabilir, keşfedilmemiş yeni şeyler bulabilirsiniz. Biraz meraklı olmak kötü bir huy değildir. Yeni yerler, kültürel mekanlar, doğal parklar, doğa açılımları, farklı ülkeler, şehirler gezmek kendinizi iyi hissettirecektir. Başka insanları gözlemlemek, farklı insanların hayatlarına değmek, onları kendi kültür ve yaşayışları içinde görmek düşünce biçiminiz üzerinde çok farklı etkilere sebep olacaktır. Gezerken yaşadıklarınız, deneyimleriniz, gördükleriniz ve gözlemleriniz zihninizi çok yönlü aktive edecektir. Hatta günü birlik geziler, gününüze renk katmanızı ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

 

Keyif veren etkinlik tercihleri

Hayatı güzel yaşamak gerekir. Hayattan keyif almak gerekir. Her gün her adımda mutlu olmak ve kendi kendimize vereceğimiz minik armağanlarla ve tercihlerimizle mümkün. Mesela bunun için nelerden hoşlandığınızın bir listesini yapın. Yaptığınız listede önem ve öncelikleri belirleyin. En çok yapmak istediklerinizden başlayarak arzularınızı tek tek hayata geçirin. Örnek mi istiyorsunuz? İstemediğiniz kadar:

Kendini iyi hissetmek için yapın

Her gün bir miktar müzik dinleyin.

Çocukluktan kalma anılarınızı tazeleyin. Patlamış mısır yiyin. Çizgi film izleyin.

Eğlenceli bir sinema filmi izleyin. Kendinizi mutlandırın ve gülümseme kaslarınızı çalıştırmaya zaman ayırın

Farklı nitelikte bir kitap okuyun.

Kendinizi geliştirmede farklı bir kurs kesin. Kursa gidin. Yeni bir şey öğrenin

Her gün düşünmek ve plan yapmak için kendinize 30 dakika zaman ayırın.

Makyaj ve cilt bakımı konusunda yeni bir uygulama keşfedin.

Çevrenizdeki bir arkadaşınıza güçlü şekilde bir iyilik yapın.

Bir efsane markanın Innova’nın fun clubına katılın.

İnternette bir blog açın. Fikirleriniz yazmaya başlayın. Mesela kozmetik bloggerı olun.

Bir müzik grubuna katılın.

Bir sosyal etkinlik grubuna aktif olarak katılın.

 

Sonu var mı? Yok. Aslında kendini iyi hissetmek için yapabileceğiniz o kadar çok ve çeşitli etkinlik ve aksiyon var ki bu alan neredeyse hayal gücünüz kadar geniş. Kendinizi iyi hissetmek için tek yapmanız gereken güçlü şekilde istemek ve sonrasında da bu isteklerinizi bıkmadan usanmadan hayat içinde takip etmek.

 

Mutlu bir hayat, mutlu bir sen, mutlu bir iletişim, mutlu bir çevre, ve hatta mutlu bir cilt ve güzel gülümseyen bir yüz kesinlikle tercihlerimizin ve sonrasında da bu tercihlere uygun istikrarlı ve ısrarlı davranışlarımızın bir sonucudur.

 

Mutluluk Terapisi Yazıları