Hayatın Güzellikleri

Anasayfa      Blog      Hayatın Güzellikleri

Hayatın Güzellikleri

13
MAY 2018
Kategori: Mutluluk / Hayat

Hayatın Güzellikleri

Hayatın güzellikleri önemlidir. Her açıdan. Hayatın güzelliklerini yaşamak için güzel düşünmeden, güzel konuşmaya, güzel görünümden güzel yazmaya, güzel fikirler üretmeye kadar bir çok gerçeklik üretmeye ihtiyaç var.

“İnsanın hayatı insanın hayalidir” Andre Gide

Herkesin aradığı ve tam da en güçlü şekilde içinde olmak istediği hayat, güzelliklerle ve özünde mutlulukla dolu bir hayattır. Mutluluğu anlatan bir şiirle konuya girişi yapalım o zaman:

Bir yol var mı
Mutluluğa
Kestirme?
Belki.

Bir yol olmalı
Yola çıkmalı
Yolunda bulunmalı
Mutluluğun

Hiçbir şey değilse bile
Ey “Mutluluk”/
yolunda
Bulunmak bile
Güzel senin
-aşk ile-

Hayatın güzelliklerini yaşamak için…

Hayatın değerini tam ve doğru anlamak gerekir.

Hayatın değeri uzun yaşanmasında değil iyi ve güzel yaşanmasındadır. ”Hayat; nefes aldığımız anların toplamından değil, nefesimizi kesen anların toplamından oluşur.” Diyen ve bu özlü sözde ölümsüzleşen Hitch güzel bir yaşamın nasıl bir mantık ve düşünce örgüsü içinde bulunabileceğini bize işaret etmektedir. Güzel bir yaşam için de güzellik sırlarını bilmek ve bu sırları hayat içinde etkili şekilde kullanmak gerekir.

Güzel hayat için..

Bireyler olarak yapmamız gereken aksiyonlar ve gerçekleştirmemiz gereken bir dizi başarıya yol alma adımı vardır. İşte bu adımlar kavramlarla örüntülü bir yaşam mimarisi içinde gizlidir. Eğer kavramlara inanırsanız, kavramları sonuna kadar hayatınızda uygulama ve yaşama çabası içinde olursanız bu kavramlar aradığınız güzel hayatı size sunma ödülünü getirebilir. Nedir bu hayat güzelleyen kavramlar?

Kendini tanıma yolculuğu, kendinden hoşnutluk, kendi ile barışık olma, kişisel vizyonunu belirlemiş olma, işinde güçlü fikirlere sahip olma, daima öğrenen ve kendini her koşulda geliştiren açık akıllı bir yaşam deneyimi, başarılı bir yaşam, iş ve özel hayat dengesi, eş ve çocuklarla kaliteli zaman geçirme, hobilerine zaman ayırabilme, cilt bakımıgüzellik, mutluluk… Tüm bu kavramlar her başarılı bireyin özellikle kadınların gündem maddesi olmalı.

Hayat ileriye doğru ve bir kez yaşanıyor. Ötesi var mı? Yok. O halde hayatı doğru, etkili, güzel, mutlu ve sağlıklı yaşamak için gereken çaba ve emeği de esirgememek gerekir. Hayatı dengeli yaşamak gerekir.

”Hayatınızda denge sorunu varsa etrafınıza dikkatlice bakın; muhtemelen birini yanlış bir yere koymuşsunuzdur.” (Jean Christophe Grange)

Denge, aynen ying ve yang efsanesinde olduğu gibi hayatın ritmini yakalamakla ve hayat içinde zamanı nasıl daha dengeli ve etkin kullanabilme becerisine ulaşabilme bilgeliğiyle doğru orantılıdır.

Hayat her gün bizi farklı şekillerde etkiler. Her gün karşımıza farklı sorunlarla dikilir. Fakat hayatın en güzel yönü de bizim bu sorunlara, engel gibi görünen zorluklara nasıl bir mantık ve nasıl anlam gözlüğüyle yaklaştığımız gerçeğinde yatar. Aynen güzel bir özlü sözün açılımında olduğu gibi, “Hayatta en çok geliştiğimiz anlar, bütün bir dünyayı karşımıza aldığımız -zorlu anlarda- olmaktadır.”

O halde hayatımızı düşünce ve aksiyonlarımızla güzelleştirmeye başlayalım. Nereden mi başlamalı?

Özne sizsiniz ve sizin güzelliğiniz. Başlangıç noktası hayatı anlamlandıran güzel bakışlarınız ve güzelliklere bakışınız neden olmasın?

 

Mutluluk Terapisi Yazıları