Güneş Kremi ve Güneşten Korunma Denince INNOVA

Anasayfa      Blog      Güneş Kremi ve Güneşten Korunma Denince INNOVA

Güneş Kremi ve Güneşten Korunma Denince INNOVA

14
TEM 2018
Kategori: Cilt Bakımı

Güneş Kremi ve Güneşten Korunma Denince INNOVA

Güneş ve Yaz Mevsimi

Güneş kremi ve güneşten korunma deyince özellikle yaz mevsimi kritik önemdedir. Güneş insan oğlu olarak hem bizim hem de doğanın enerji ve hayat kaynağı. Güneş ışıkları mavi küremize umut, mutluluk, hayat ve güzellikler taşımaya devam ediyor. Bu nedene yaz mevsimi insanların çoğu için tatil demek Ve tatille birleştirilen deniz, doğa, kum, neşeli partiler, tarihle buluşma, yeni yeni yerler görmek, yeni insanlarla tanışmak…demek. Yaz mevsimi insanların büyük çoğunluğu tarafından sevilen bir mevsimdir.

 

Yazın güneş ışınları dünyamıza çok etkili gelir. Yükselen dış ısı etkisini iç ısıya eşitleyebilmek için terleme fonksiyonu gerçekleşir. Yazın derimiz bol bol terleme işlevi görür. Bu aslında oluşan farklı sıcak baskılarından vücudu ve organları koruma hamlesidir.

 

Vücudumuz özellikle kemik sistemi ve iskelet sistemi için çok gerekli D vitamini ihtiyacını güneşten karşılar. Yaz mevsiminde bu maksimum olur.  Güneşin ışınları atmosferin farklı nitelikteki tabakalarını birer birer geçerek cildimize kadar ulaşır. Bu tabakalar güneşin zararlı ışınlarını engelleyen filtre görevi görmektedir. Özellikle ozonosfer olarak isimlendirilen tabakada bu zararlı ışınları süzme görevi en yüksek düzeyde yapılmaktadır.

 

Güneş ışınlarının zararlı etkilerini daha da minimize etmek için en etkili cilt bakım rutinlerinden birisi de cildi güneşe çıkmadan önce güneş kremleri ile, güneş losyonları ile, güneş sprayleri ile ve güneş sütü gibi farklı özellik ve nitelikteki ama özünde güneş koruma faktörleri içeren kozmetik ürünlerle kremlemektir.

 

Güneş kremi / güneş spraylari ne fayda sağlar?

Güneş kremleri içerdikleri bitkisel özel karışımlarla ve koruma faktörleriyle güneşin zararlı ultraviyole ışınlarına karşı cildimizi korumaya almaktadırlar. Bu nedenle güneş kreminin yararları konusunda özellikle cilt kanserine karşı koruyucu etkisi ilk sıralarda yer almaktadır. En azından bu zararları azaltıcı etkisi bilinmektedir.

 

Güneş kremi kullanmanın faydaları arasında cilt kanserinden koruma önde geliyor. Güneş ışınlarının cilt üzerinde oluşturdukları etki ve tahribat göz önüne alındığında 2 tür etki içeren güneş ışınından bahsetmek mümkün. Güneşin UVA ve UVB olarak adlandırılan iki ışını da bakıldığında cilt için yüksek riskler taşımaktadır. UVA ışınlarının yüzde 95’i radyasyon barındırdığı bilinmektedir. Bu nedenle güneş kremi faydalarını elde etmek için UVA ve UVB koruma faktörü bulunan kremleri tercih etmekte fayda vardır.  Yalnız UVA faktörlü kremler beklenen faydayı sağlamamaktadır.

 

Güneş lekelerinden korunmak için de Güneş Kremi

 

Güneş kremi kullanmanın faydalarından bir diğeri de cildin güneşin zararlı etkileri nedeniyle buruşma, kırışma, yüksek derecede susuz ve nemsiz kalma nedenlerle erken yaşlanmadan korumasıdır.

Ayrıca güneş yanıklarını da engeller. Güneş yanığı güneş altında uzun süre kalındığında ortaya çıkan deri ve cilt yüzeyindeki bir güneş tahribatıdır. Deri ve yüz cildi üzerinde güneş yanığı oluşumları cilt için çok zararlı durumlardır.

 

Güneş kremi yüz için faydaları

Yüzümüz güneşe en hassas cilt bölgelerimizden biridir. Çünkü yaz kış güneşe maruz kalan bir bölgedir. Bu nedenle yaz ve kış güneşe çıkmadan önce yüze güneş kremi kullanmakta faydalar bulunuyor.  Kışın da koruma faktörü içeren güneş kremi kullanma alışkanlığı edinmeliyiz.

 

Güneş kremi ne zaman sürülür?

Güneş kremi ve/veya güneş sprayi güneşe çıkmadan yaklaşık yarım saat kadar önce cilde minik minik masajlarla sürülmesi gerekmektedir.  Çünkü güneş kremi kullanmanın cilde faydalarından yararlanabilmek için yoğun bir tabaka şeklinde ve cilde masajlarla yedirilerek sürülmesi gerekiyor.

Ayrıca kremin cilt tarafından emilerek etkili olabilmesi için geçerli bir zamana da ihtiyaç bulunmaktadır.

Güneş yaz mevsiminde bizler için harika bir mutlandırıcı. Fakat bu güzel enerji kaynağının zararlı etkilerine karşı da önlemli olduğumuzda mutluluğumuz bir kat daha artacaktır. En azından kafamız rahat olacaktır. Mutluluğu sonuna dek yaşamak kadar onu her halükarda korumak da önemlidir.

 

Mutluluk Terapisi Yazıları