Deniz Kum Güneş Yazın Efsane Üçlüsü

Anasayfa      Blog      Deniz Kum Güneş Yazın Efsane Üçlüsü

Deniz Kum Güneş Yazın Efsane Üçlüsü

29
HAZ 2018
Kategori: Mutluluk / Hayat

Deniz Kum Güneş Yazın Efsane Üçlüsü

Deniz Kum Güneş Yazın Efsane üçlüsü

Deniz kum güneş yazın efsane üçlüsü showlara başladı bile. Deniz kum güneş muhteşem üçlüsüne dikkat etmek gerekir. Güneş bir yandan bize o harikulade ışınlarıyla mutluluk taşırken bir yandan da ışınlarının güçlü etkileri nedeniyle cildimiz üzerinde yoğun riskler üretmektedir.

Güneşin zararlı ışınlarından nasıl korunmamız gerektiğini mutlaka öğrenmemiz gerekir. Daha sağlıklı daha mutlu daha bilinçli bir yaşam bunu gerektirir.

 

Yazın Güneş Işınlarına dikkat

Cilt Kanserlerinin en önemli nedeni güneşten gelen ultraviyole ışınlarıdır. Güneş ışınlarına korunmasız olarak uzun süreli veya aşırı maruz kalma, hemen derinin alt tabakalarında yer alan elastin ve kollajen liflerinin yapısının bozulma riski demektir.  Aşıru güneş fotonu ajitasyonu cildin esnekliğinin azalmasına, erken dönemlerde yaşlanmasına, kırılgan olmasına ve diğer cilt bozucu faktörlerden de kolay etkilenir olmasına neden olur. Deride kalınlaşma, melanom tipi cilt kanserleri, ışığa duyarlılık oluşumu, gözlerde katarakt oluşumu da diğer zararlı etkilerdir.

Cilt kanserinden korunmanın en önemli yollarından biri de güneşin etkilerinden korunabilmektir.

Yaz Güneşi Neden Tehlike Üretir?

Deniz kum güneş etkisiyle yazın güneş ışınları dünyamıza daha sert ve direkt bir açı ile düşer. Dolayısıyla aşırı güneş ışınları deride zaman içerisinde öncelikle lekelenme hasarları, deri yüzeyinde kırışıklık sorunları, cilt kuruluğu, deri yüzeyinde gözle görülür incelmeler, kılcal damarların belirginleşmesi ve cilt yüzeyine vurması, erken yaşlanma, deri kanserinin oluşma riskinin artması, güneş alerjisinin tetiklenmesi gibi geniş spektrumlu bazı sorunlar ilk etapta bu şekilde sayılabilir.

 

Güneşin zararlı ışınlarından nasıl korunmak gerekir?

Deniz kum güneş varsa eğer dışarıda ya da yazlıklarda isek güneşe çıkmadan yaklaşık yarım saat önce güneşten koruyucu krem sürün. Krem bu süre içerisinde cilde yayılır ve etkisini gösterir. Terleme, yıkanma, yüzme sonrasında güneş kremi sürme rutinini yenilemek gerekir.

En az 30 gram krem kullanmanız gerekecektir. Yanınızda götüreceğiniz krem miktarını buna göre ayarlayın.

 

Güneşten korunma saatleri

Yazın güneş ışınlarının dik geldiği zaman dilimlerinde evden çıkmamak, güneşlenmemek, gölgede oturmak gibi basit çözümler önlem olarak aslında oldukça etkilidir.

Güneş ışınlarının en şiddetli olduğu öğlen saatlerinde saat 11.00 ile saat 15.00 arasında güneşe çıkmamaya deniz bölgelerinde güneşlenmemeye özen göstermek gerekir.

Yazın nasıl giyinmeli

Sıcak yaz günleri hafif ve açık renk giysiler tercih edilmelidir.

Güneş ışınlarının direkt ciltle temasını kesmek için şemsiye ve şapka kullanmak ideal çözümlerden birisidir.

Güneşten koruyan ürünleri bilinçli olarak kullanmaya çalışın.

Yüz, omuz, ense ve boyun gibi daha yoğun olarak güneş ışınlarından etkilenen bölgeler sürekli güneşten koruyan ürünler kullanılarak korunmalıdır.

Erişkinlerin cilt tiplerine göre farklı koruma faktörlü ürünler kullanması faydalıdır. Bu bazen güneş kremi, bazen güneş losyonu bazen de güneş sütü olabilmektedir.

Güneş kremini ne zaman sürmeli?

Güneşten koruyucu ürünleri, güneşe çıkmadan yarım saat önce cildinize uygulamak önemlidir.

Güneş koruyucu kremleri cilde yeterli miktarda, cildi yedirerek masajla ve yeterli kalınlıkta sürmek gerekir.

Güneşten koruyan ürünler deriye eşit miktarda yedirilerek, havuza veya denize sık sık girildiğinde, havlu ile kurulanıldığında ve terlendiğinde gün boyunca uygulanmalıdır.

Tedavi amacı ile doktor tarafından verilen kimi ilaçlar ( doğum kontrol ilaçları, kimi antibiyotikler, vs.) derinin güneş ışınlarına karşı duyarlılığını artırır. Bu durumda doktorun önerileri doğrultusunda güneşten korunmak tercih edilmelidir.

Çocuklarda deri tipine bakılmadan yüksek faktörlü ürünler kullanılmalıdır. 3 yaşın altındaki çocuklar kesinlikle korunmasız güneşin altında bırakılmamalıdır.

Çocuklarda güneşten korunma yönteminin giysilerle (açık renk şapka ve tişört vb.) desteklenmesi gerekir.

Ailede okul çağına gelen çocuklara özellikle yazın güneşten korunma yöntemleri anlatılmalı; yazlıklarda güneşlenmede ve deniz ve havuzları kullanmada güneşten koruyan ürünleri çocukların nasıl kullanmaları gerektiği ve nasıl uygun giysileri giymeleri gerektiği konusu sürekli mini eğitimlerle anlatılmalıdır.

Çocukların su kaybını önlemek amacıyla ebeveynlerin yeterli miktarda su içmelerini gözetmelidir. Bu konulardaki hem bireysel hem de aile bilinçliliği çok çok önemlidir.

İdeal bir güneş kremi ile güneşten korunmak nasıl olmalı?
**Güneşten koruyan ürünlerin, yüksek miktarda güneş ışınlarını süzen UV-A ve UV-B
filtreleri içermesi gerekir.

**Deriye yüksek oranda emilimi olmalı

**Cildi nemlendirebilmeli

**Renksiz ve kokusuz olmalı

**Suya, denize, terlemeye, buharlaşmaya, dayanıklı olmalı

**Etki süresi uzun, kullanımı kolay olmalıdır.

 

Yazın güneş gerçek bir mutluluk kaynağı. Fakat güneşin zararlı etkilerinden korunmak gereği de bir o kadar bilinçli gereklilik olmalı. Yazın güneş, deniz ve kum üçlemesinden yararlanmak elbette herkesin hakkı. Ancak minik minik dikkat noktalarını ihmal etmeden, belirli kurallara tam ve zamanında uyarak yazın hem güzel zamanlar geçirmek hem de enerjik ve mutlu bir ciltle mutlu hayat sürmek son derece güzel olacaktır.

 

Mutluluk Terapisi Yazıları