Cilt Yaşlanmasını Hızlandıran Faktörler Vardır

Anasayfa      Blog      Cilt Yaşlanmasını Hızlandıran Faktörler Vardır

Cilt Yaşlanmasını Hızlandıran Faktörler Vardır

29
TEM 2018
Kategori: Cilt Bakımı

Cilt Yaşlanmasını Hızlandıran Faktörler Vardır

Cilt yaşlanmasını hızlandıran çevresel etkiler vardır

Cilt bakımında 360 derece başarılı olmak bu etkilerin farkında olmakla başlar. Yaşlanma dünyanın döngüsü içinde en az doğum kadar normal bir rutindir. Bu noktada önemli olan güzel ve kaliteli bir yaşlanma süreci içinde yaş alabilmektir. Bu süreci bilinçli seçimlerimizle ve etkili cilt bakımıyla ustaca yönetmek elimizde. Fakat genel gözlem odur ki çoğu zaman bu süreç, bilinçsiz yaşam tercihlerinin rastgeleliğine terk edilmektedir.

 

Er ya da geç herkes yaşlanma etkileri ile karşı karşıya gelecektir.

 

Yaşlanmayı geciktirmek elimizde

Ancak yaşlanmayı bilinçli tercihlerle geciktirmek ve yaşlanma etkilerini kısmen önlemek ve sonrasında da ötelemek mümkündür.

 

Kaçınılmaz bir süreç olan yaşlanmayı durdurma olanağı henüz yok. Ancak cilt yaşlanmasını hızlandıran faktörlerin etkilerini azaltarak, daha genç bir görünüme kavuşmak pekala mümkün.

 

Çevresel etkenlere duyarlı olmak

Özellikle de yaşlanmayı hızlandıran faktörleri bilmek ve yaşlanmaya neden olan etkenlerden uzak durarak daha uzun yıllar genç görünmek başarılabilir. Yaşımızın ilerlemesi kadar, yaşlanmayı hızlandıran faktörler hayatımız boyunca karşılaştığımız çevresel etkiler dış görünümümüzü etkilemektedir.

Çevresel yaşlandırma kaynakları

Cilt yaşlanmasını hızlandıran en önemli etkenlerin başında güneş gelir. Özellikle yaz dönemlerinde güneş ısınların en yoğun geldiği saatlerde güneşten korunmak mutlaka gerekmektedir. Güneş koruyucu kremler, spraylar kullanmak bu etkileri azaltan bir uygulama olacaktır.

 

Vücudun gergin kalmasını sağlayan C vitamini miktarını azaltan sigara faktörü cilt yaşlanmasının en etkili düşmanlarından biridir. Sigara, cildin esnekliğini kaybetmesine de neden olur. Sigara sağlığa zararlarının yanı sıra yaşlanmanın ilk belirtileri olan ciltte kırışıklıklar oluşmasında da  oldukça etkilidir.

 

Yaşlanmaya neden olan bir diğer faktör ise şehir trafiği ve hava kirliliğidir. Özellikle de şehirlerde yaşayanlarda cildin oksijensiz kalması nem dengesini bozarak erken yaşlanmaya davetiye çıkarmaktadır.

 

A, C ve E vitamini içeren besinlerden uzak kalmak, ciltte kırışıklıklara ve cilt sağlığını bozmaya neden olur. Düzensiz beslenmek, meyve ve sebze tüketmemek de cilt yaşlanmasına olan besin etkileridir.

 

Cilt hücrelerinin bozuluma uğramasına neden olan aşırı alkol tüketimi de cildin kırışmasına neden olmaktadır.

 

Her hastalığın nedenleri arasında yer alan stres faktörünü de burada saymadan geçmek olmaz. Stres yaşlanmanın da en büyük nedenlerinden biridir. Stres cilt ve deri altı dengelerini bozucu bir etki yapmaktadır.

Tüm bu etkilerin ortak sonucu olarak da yüzde “yaşlanma” başlıyor.

 

Yaşlanma sürecinde hem cilt ve yağ tabakası gibi yüzün yumuşak dokuları hem de iskelet yapısında bazı değişiklikler görülüyor.

 

Ciltteki yaşlanma etkisi değişiklikler

Özellikle yüz cildinde çizgi ve kırışıklıklarda artış, cilt elastikiyetinde kayıp, gevşemeye bağlı cilt altı yağ dokusunda sarkma, cilt altı yağ dokusunda azalma, yüzün iskelet yapısının orta ve alt kısımlarının yüksekliğinde azalma, yüzün genişliğinde artma, çene ucunda belirginleşme, elmacık kemiklerinde belirginleşme ve yüz derinliğinde artma gibi etkiler yaşlanma ile görülebilen cilt etkileridir.

 

O zaman yaşlanma etkilerine karşı bilinçli farkındalıkla savaş açmak zamanıdır. Düzenli beslenme, bol su tüketimi, egzersiz ve stresten uzak kalmak sağlıklı bir cildin en iyi dostlarıdır. Cilt bakımı dostu ve destekçileriyle kaliteli bir süreçte yaşlanmak kesinlikle sizin elinizde.

 

INNOVA / Mutluluk Terapisi Yazıları