Cilt Tipleri Nelerdir? “Doğru Bakım” Bu Bilgiden Sonra Gelir

Anasayfa      Blog      Cilt Tipleri Nelerdir? “Doğru Bakım” Bu Bilgiden Sonra Gelir

Cilt Tipleri Nelerdir? “Doğru Bakım” Bu Bilgiden Sonra Gelir

22
OCA 2018
Kategori: Yüz Bakımı

Cilt Tipleri Nelerdir? “Doğru Bakım” Bu Bilgiden Sonra Gelir

Cilt tipleri konusunda doğru bilgi sahibi olmak ve yüz bakım rutinimizi bu kritik bilgi doğrultusunda planlamak, alışverişlerimizi ve bakım kürlerimizi bu bilgi ışığında düzenlemek çok çok önemlidir.

Cildimiz ve onun sağlıklı bir yapıda olması bizi mutlu kılar.

Cildimizin iyi, güzel ve bakımlı olması hayat içinde bize güç ve enerji verir.

 

Cildimizle dost ve barışık olarak çok daha güzel bir hayat yaşamak mümkündür. Bu ne sağlar.? İnsanın kendisiyle barışık olması ve çok daha güzel ve doyumlu bir yaşam.

 

Bu kişisel hedefin gerçekleşebilmesi için cildimizi her yönüyle tanımak ve onun gereksinimlerine duyarlı olmak zorunluluğumuz var. Çünkü cildimiz hayat içindeki hedeflerimizin ve başarı vizyonumuzun en değerli destekçisidir.

 

Peki cildimizi ne kadar iyi tanıyoruz.?

 

İnsan ciltleri yapı ve özellik itibarıyla farklı farklıdır. Ciltlerin türü insandan insana değişir. Her insan farklı bir cilt yapısına sahiptir. Eğer cildimizin türünü bilirsek ve cilt bakım kürü ve cilt bakım rutinlerimizi buna göre yaparsak daha bilinçli bir bakım yapmış oluruz.

 

Öncelikle kişisel cilt türünü belirlemek için, cilt yapısını, cildin nem dengesi ve hali hazır durumunu, cildin gözenek yapısı ve durumunu,cildin yağ dengesi ve  yağ oranını, cildin kişiye özel fiziksel ya da psikolojik bozukluluklarını da hem tek tek hem de birlikte değerlendirmek gerekir.

 

İşte Cilt tipleri

  • Kuru Cilt
  • Yağlı Cilt
  • Normal Cilt
  • Karma Cilt
  • Olgun Cilt
  • Hassas Cilt
  • Akneli Cilt
  • Stresli Cilt

 

Kuru Cilt Nasıl bir cilttir?

Yağ salgılanması normalin altında ve görünümü mattır. Cilt nem oranı çok düşük bir cilt tipidir. Nem oranı çok düşük cilt daima gergindir. Hem beyaz hem de esmer ten cilt tiplerinde rastlanabilir. Gözenekler küçük ve kapalıdır. Daha az gözenek olan bölgelerde çatlayan alanlar bulunabilir. Yanaklardaki deri incedir.Kuru cilt ince bir üst deriye sahiptir.

Kuru cildin en büyük tehlikesi erken kırışmasıdır. Yaşlanma etkilerini çok çabuk cilt yüzeyine salar. Hassas bir temizleyici ile yıkandıktan sonra cildinizde gerginlik hissedersiniz, soğuk hava, rüzgar, uv ışınları, kötü hava şartları cildin kötüleşmesine sebep olabilir. Kuru ciltlerde erken yaştan itibaren bilinçli bir bakım uygulanırsa, erken yaşlanmanın önüne geçilebilir. Özellikle bu cilt tipinde nemlendirme ve besleme çok önemlidir.

 

Yağ Cilt Nasıl bir cilttir?

Cildin en bariz ve karakteristik görünümü, parlak ve yağlı olmasıdır. Parlaklık yüzün her bölgesinde görülür. Gözeneklerin içi doludur, siyah nokta ve sivilce oluşumuna son derece uygun bir cilt tipidir.

 

Bu cilt tipinde yağ bezleri fazla çalıştığı için akne oluşma olasılığı daha yüksektir. Yağlı cilt daha uzun süre diri kalır, daha az çizgi oluşabilir, ancak bakımına dikkat edilmezse en büyük tehlikesi sarkmasıdır. Yaşlandıkça kırışıklıktan çok derin çizgiler belirgin hale gelir.

 

Normal Cilt Nasıl bir cilttir?

Cildinizdeki gözenekler ortalama genişliktedir. Burun ve çenede daha çok gözenek olabilir. Bu alanlar yanaklar ve göz çevresine göre daha yağlı olabilir, ama yine de siyah nokta ve sivilce sorunu görülmez. Genelde kızarıklık olmaz . Hava sıcak olduğunda cilt biraz daha yağlı, soğuk olduğunda biraz daha kuru olabilir. En kaliteli cilt olarak da adlandırılır. Yaş ilerledikçe derinin güzelliğini ve kalitesini kaybetmemesi için genç yaşlardan itibaren koruyucu bakım uygulanması ve doğru bakım ürünleri ile cildin desteklenmesi gerekmektedir.

 

Karma Cilt Nasıl bir cilttir?

En sık rastlanan cilt tipidir. Karma ciltte, T bölgesi olarak bilinen çene, alın burun, kısmı yağlıdır. Yağlı kısımlarda gözenekler açık olabilir, siyah nokta ve sivilce görülebilir. Diğer bölgelerde ise kurudur ve gözenekler de kapalıdır

Karma ciltler için uygun bakım ürünlerini bulmak zordur. Dengesi çabuk bozulur. En doğru çözüm, yağlı ve kuru bölgeler için ayrı ürünler kullanmaktır.

 

Karma ciltler iklimlerden çok etkilenir. Yazın yağlı bölgeler daha çok yağlandığından akne sorunu olur. Kış aylarında ise yanaklar çok kurur, gerilme pullanma, kızarıklık ve kaşıntı ortaya çıkar.

 

Olgun Cilt Nasıl bir cilttir?

Olgun cilt hücrelerin hücresel döngülerinin ve  yaşam ritminin yavaşlaması sonucu oluşan bir cilt tipidir. Kadınların ciltleri menopoz öncesinde, esnasında ve sonrasında hormonsal dengeler anlamında bazı değişikliklerle karşılaşır. Cilt nem dengesi bozulur. Hayatları boyunca sivilce çıkarmamış bile olsalar kadınlar bu dönemde sivilce çıkarabilir. Yüzlerinde tüylenme problemi ve yaşlanma ile cilt inceldiğinden kahverengi lekeler ve çizgi oluşumları görülebilir. Güneş hasarları genleşmiş damarlar ve yoğun hassasiyet gibi cilt problemleri gözlemlenebilir. Yağ bezleri salgısında yüzde 50’nin üzerinde azalma olur. Deride incelme, sarkma, derin çizgiler ve cilt lekeleri meydana gelir, kılcal damarlar yüzeye çıkar, yer yer yağ topakları gelişir, gözenekler genişler. Özellikle 35 yaşından itibaren uygulanan kürler, cildin güzelliği için önemlidir.

 

 

Hassas Cilt Nasıl bir cilttir?

Renk gözetmeksizin insanların cildi hassas olabilir. Ancak hassasiyet açık tenli ve renkli gözlü insanlarda daha yaygındır. Deri, damarları gösterecek kadar incelmiştir. Kızaran, kaşınan dalga dalga olan ve yanan bir cilt türüdür. Kötü içsel ve çevresel koşullara hemen reaksiyon gösterir. Genellikle alerjik bir yapıya sahiptir. Susuz kalmış görünümlü ve gerçekte de çok gerilen ciltlerdir. Cilt hassasiyeti olan kişilerin ciltlerinin bariyer fonksiyonu azalmış demektir. Bu yüzden üzerine sürülen her şeye karşı savunmasızdır. Bu tür cilde sahip kişiler hassas ve soft ürünler kullanmalıdır.

 

Akneli Cilt Nasıl bir cilttir?

Gözenekler genişlemiş, içleri doludur. Nem oranı normaldir. Gözeneklerin içinde şeffaf yağ birikimleri mevcuttur. Neredeyse herkes bunları burun kenarlarında görebilir. Yağ salgısı normalin üstünde olduğundan devamlı parlayan bir cilttir. Sivilce, akne ve siyah nokta yoğundur. Siyah noktalar ve beyaz noktalar burun kenarları ve çene ortası gibi daha çok yağ bezinin bulunduğu alanlarda yüzeye çıkar. Bu tür sivilcelenmeler özellikle adet dönemi başlamadan önce ve menepoz döneminde ortaya çıkar. Bunun sebebi östrojen seviyesinde düşme ve androjen özelliği olan hormonlarda artıştır. Yağ, ölü cilt hücreleri ve bakteri ile karşılaştığında kırmızı görünümlü sivilceler meydana gelir. Tipik akne lezyonu, kabarık kırmızı, genelde şişkin olur.

 

Strese Yatkın Cilt Nasıl bir cilttir?

Şehirde yaşayanlar, sadece hava kirliliği ve işin neden olduğu çevresel toksinlere maruz kalmaz, aynı zamanda günlük hayatın gerekleri ile başa çıkmaya çalışırken yüksek seviyede stresle karşı karşıyadır. Güneşli bölgede yaşıyorsanız, günlük güneşe maruz kalma süreniz oldukça uzundur. Şehirde yoğun iş programları nedeni ile fastfood beslenme ya da yüksek yağ oranlı yiyecekler tüketir ve çok az sebze ve meyve yersiniz. Bu tür yanlış beslenmelerden kaynaklanan sorunlar direkt stresli cilt problemlerine yol açar.

 

Tabii ki enerjik ve sağlıklı görünümlü, ışıl ışıl parlayan, diri ve canlı bir cilde, “güzelliğin yüzü”ne sahip olmak herkesin ortak hayali.

 

Bu ideal cilde sahip olmanın yolu da sahip olduğumuz cildi öncelikle bilmek ve tanımak sonrasında da ona bu bilginin ışığında davranmak olmalıdır.

 

Mutluluk Terapisi Yazıları