Cilt Sorunları Nelerdir? Cilt Lekeleri İçin Ne Yapmalı?

Anasayfa      Blog      Cilt Sorunları Nelerdir? Cilt Lekeleri İçin Ne Yapmalı?

Cilt Sorunları Nelerdir? Cilt Lekeleri İçin Ne Yapmalı?

6
TEM 2018
Kategori: Cilt Bakımı

Cilt Sorunları Nelerdir? Cilt Lekeleri İçin Ne Yapmalı?

Cildimiz yaşayan bir organizmadır.

Cilt sorunları nelerdir? Sorusu içinde bir çok cevap barınır. İçsel ya da dışsal her türlü etki (psikolojik, alerji, hormonal değişimler, her hangi bir ilaç tepkimesi, her hangi bir organik reaksiyon, stres vb cilt üzerinde sivilce, akne, kızarıklık, renk atması, beneklenme, pütürlenme, egzama ya da diğer cilt reaksiyonu olarak bir belirti verebilir. Bu belirtileri dikkate almak gerekir. Çünkü cilt sorunları daha sorun haline gelmeden çözülürse en iyi sonuçları verir.

Reaksiyon oluştuğunda reaksiyonun durum ve ciddiyetine çeşitli tedbirler almak gerekir. Doktor, ilaç tedavisi, kozmetik periyodik cilt kremleri ve cilt bakımı bunlardan bazılarıdır.

 

Örneğin çok farklı sebeplerle vücudumuzda, normal cilt renginden daha belirgin olarak ortaya çıkan cilt lekeleri yaşamımızı olumsuz etkilerken, özellikle gençlerde psikolojik sorunlara da neden olabiliyor. “Akla takılma” şeklinde kendini belli eden bu sorunlar bir çok kişinin hayatında önemli bir problem kaynağı olarak görülebiliyor.

 

Ciltteki lekelerin neden oluştur?

 

Cildimize rengini melanin denilen deri altı bir pigment madde verir.

Melanosit hücreleri, cildimizin epidermis adı verilen üst tabakası boyunca dağıtılan özelleşmiş hücrelerdir. Melanin pigmenti bir zaman sonra, etrafındaki diğer cilt hücrelerine doğru genleşir ve cildimize eşit bir renk görünümü verir. Bazen melanosit hücreleri, benler, çiller, yaşlılık lekeleri ve diğer cilt renklenmelerini gruplar halinde veya kümeler şeklinde oluşturabilirler.

 

Cilt Sorunları Nelerdir ve Neden Oluşur?

Yaşamın ilerleyen dönemlerinde içsel ve dışsal etkilerle gelişen koşullar örneğin yanlış beslenme gibi, kirli hava gibi,  genetik yapı gibi; ciltte farklı türden istenmeyen v eçoğu zaman da sorun oluşturan lekelerin oluşumunda etkili olan faktörlerdir.

 

Çoğu insanda melanin dengeli olarak verilen bir şeydir, ancak, bazı durumlarda, ciltte çok fazla, çok az veya hiç melanin mevcut olmayabilir. Deri renk değişimleri, anormal kan damarları, mantarlar ve cilt anatomimizin diğer yönlerinden de oluşabilir.

 

Cilt Lekeleri Çeşitleri

 

Yaşa ve yaşlanmaya bağlı cilt lekeleri, güneşe maruz kalmaktan kaynaklanan cilt lekeleri, karaciğer gibi bir organın yaşlanmaya bağlı olarak özellikle orta yaşlarda ürettiği cilt lekeleri -ki bunlara lentijinler- de denir, yine vücutta hormonal değişikliklere bağlı olarak görülen yüzde kahve rengi lekeler olarak görülen -malezma- isimli cilt lekeleri, kırmızı, kaşıntılı pullu deri döküntü lekeleri, cilt yüzeyinde kan damarları kümelenmesi cilt lekeleri, hamilelik lekeleri gibi cilt lekeleri vardır.

Ne yazık ki bu lekeler farklı karakter ve özellikteki insanları hayat felsefelerine bağlı olarak çok çeşitli şekilde etkileyebilmektedir. Cilt lekelerine maruz kalan kişileri çok geniş sprektrumda üzüntü, depresyon, takıntı yapma, insanlardan kaçma, iletişimden kaçınma, içe kapanma, asosyallik tercihi gibi bir çok davranışsal tutum geliştirebilirler.

 

Cilt lekelerinin özelliklerine önce doktara görünmek en sağlıklı yoldur. Ama bunun yanında basit içerikli cilt lekeleri için kaliteli, güvenilir cilt bakım kremleri de tedavi sürecinde yan destek olarak kullanılabilir.

 

Cilt yaşayan bir organizmadır. Onun her türden reaksiyonuna karşı dikkatli olmak ve ona bakım kürü olarak ihtiyaç duyduğu temizlenme, arınma, derinliğine temizlik, peeling, yüz maskesi uygulama, nemlendirme gibi tüm bakım uygulamalarını tam zamanında ve gereği gibi yapmak gerekir.

 

Sonuçta ne olur? Cildiniz mutlu olur. Cildiniz mutlu olursa siz, siz mutlu olursanız çevreniz de mutlu olur.

 

Mutluluk hayatın biricik enerji ve yaşam kaynağıdır.

 

Mutluluk Terapisi Yazıları