Cilt Sorunları Konusunda Ne Biliyoruz?

Anasayfa      Blog      Cilt Sorunları Konusunda Ne Biliyoruz?

Cilt Sorunları Konusunda Ne Biliyoruz?

19
ŞUB 2018
Kategori: Mutluluk / Hayat

Cilt Sorunları Konusunda Ne Biliyoruz?

Cilt sorunları istesek de istemesek de kendimizde, ailemizde, dostlarımızda olabilecek hayatın rutinlerinden birisidir.

Cildimiz iş ve özel hayatımızda her zaman bizim en önemli fizik gücümüzdür. Direkt bizi temsil eder. Bizi dışarıya yansıtır. Ona gereken bakım ve özeni göstermek de kendimize karşı yapabileceğimiz en güzel iyiliktir.

Cildimiz özene ve bakıma muhtaçtır. Çünkü gerek hormon etkisi ile gerek dış faktörlerin neden olduğu birçok olumsuz etki cildin nefes alamamasına ve ölü derilerin birikerek cilt üzerinde kararmasına ve hatta siyah nokta gözeneklerinin dolmasına ve büyümesine neden olabilmektedir.

Yüz ve cilt bu duruma geldiğinde hala gereken özen gösterilmiyorsa o zaman tende çabuk yaşlanma, kararma, tabakalaşma ve gerçekten diğer kişileri de rahatsız edebilecek kötü görünüm oluşmuş olur.

İçimizde olan neyse yüzümüze yansır.

İçimizde ne oluyorsa bu cildimize yansır. Aslında baktığımızda karaciğer ve sindirim sisteminde ki sorunları yüzümüzde görebiliriz. Aynı zamanda stres ve ruh halimiz de yüzümüze yansır. Cilt bir çok bağ ve liflerden oluşan bir yapıdır.

Fazla baharatlı ve acı şeyler tüketmek cilt yapımıza bozabilir. Yediğimiz şeylerle bu yapıya destek olmalıyız. Aloe vera özlü ürünler kullanabilir, çeşitli otlarla cildimizi genç tutabiliriz. Ama bu konunun ana kahramanı kesinlikte su içmek ve güneş ışınlarından kaçınmak olmalıdır.

  • Zeytinyağı
  • Süt ürünleri
  • A ve E vitamini
  • Yeşil yapraklı sebzeler

Bunlar cildimizin ihtiyaç duyduğu şeylerdir. En önemli kısmı da tabi ki yüzümüzü nemlendirmektir. Genetik ve dış faktörlerle ancak bu şekilde mücadele edebiliriz.

Cilt yapımız ne olursa olsun, ayda bir yapılacak derinlemesine bir cilt temizliği bizi cilt sorunlarından korur. Önemli olan ürünleri fazla kullanmak veya en pahalı ürünleri seçmek değil cilt tipimize ve hayat rutinimize en uygun olan ürünleri kullanmaktır.

Her zaman için en iyi yöntem “Yüz ve cilt temizliği”

Cilt uzmanlarının söylediği en iyi yöntemler cildimizi temiz tutmak, iyi bir gece uykusu ve tabi ki sağlıklı beslenmektir. Cilt temizliği için onca marka ve kozmetik ürünü varken hangisi olursa olsun tek konu derinlemesine temizlenmiş olmasıdır.

 

Başlıca Cilt Sorunları Nelerdir?

Herkes pürüzsüz, ışıldayan ve sorunsuz bir cilde sahip olmak ister. Çoğumuzun cilt sorunları deyince aklına ilk gelen şey sivilceler ve siyah noktalardır.

Hepimiz cilt sorunlarımızı kendi yöntemlerimizle çözmeye çalışsak da bazen işinin ehli bir uzmana gitmek o sorun büyümeden ona çare bulmak en iyi yöntemden daha güvenlidir.

Siyah Noktalar ve Sivilceler

Başta ergenlikle birlikte kadınların hayatları boyunca en çok karşılaştıkları cilt problemidir. Hepimiz kendi başımıza bunlarla mücadele etmeye çalışmışızdır. Ama onları sıkmaya çalışmak sonrasında iltihaplanmaya ve lekelere sebebiyet verebilir. Bir güzellik merkezinden veya dermatologdan bu konuyla ilgili yardım alabilirsiniz.

Geniş Gözenekler

Cilt yapısıyla alakalı bir konu olsa da çeşitli şekillerde ciltte gizlenebilen bir sorundur. Geniş gözenekler makyaj kalıntıları ve hava kirliliği nedeniyle düzgün temizlenmezse siyah nokta ve sivilcelere neden olur. Gözenekleri küçültmek için çeşitli lazer uygulamaları vardır.

Güneşin Neden olduğu cilt sorunları

Yaz aylarında güneş ışınlarının neden olduğu, en sık karşılaştığımız sorun güneş yanıklarıdır. Birinci derece güneş yanığı, gün ortasında korunmasız olarak 15–30 dk güneşe maruziyet sonrası gelişen kızarıklıktır. Kızarıklık derideki damarların genişlemesine bağlı olarak oluşur. Güneşte kalma süresi uzadıkça, kızarıklık derinleşerek, içi sıvı dolu keseciklerin görüldüğü ve leke bırakarak irileşen ikinci derece yanığa doğru ilerler.

Güneş banyosundan 4–6 saat sonra başlayan kızarıklık birinci günün sonunda en yüksek düzeye ulaşır, üçüncü günde gerileyerek yerini kuruma ve soyulmaya bırakır.

Makyaj kaynaklı cilt sorunları

Sorunlu bölgeyi makyajla kapatmak eminim hepimizin yaptığı bir yanlıştır. Ancak bu daha büyük sorunlara neden olabilir. Cildin nefes alması gerekirken başka bir ürünle örtmek oranın iyileşmesini yavaşlatır. Böyle durumlarda uygun ürünü uygulayıp temizlemek yapılabilecek tek şeydir.

Kuru ve Yağlı Cilt tiplerinden kaynaklı cilt sorunları

Nasıl saç tipimize göre farklı şampuanlar tercih ediyorsak cilt ürünlerimizi ve makyaj malzemelerimizi de cilt tipimize göre tercih etmeliyiz. Yüzümüzün üzerinde ki yağ bizim için faydalı olduğundan çok fazla yüz yıkamak hücrelerde ki yağı alır ve kötü sonuçlara neden olabilir. Kuru ciltlerin yapabilecekleri şeylerin başında iyi bir nemlendirme ve cilt yenileyici ve nemlendirici cilt ürünleri kullanmak gelir.

Cilt sorunları çözülemeyecek konular değildir. Önem vermek, araştırmak, üzerinde durmak, tedavisinde bulunmak ve bakım rutinlerini aksatmadan yerine getirmek sonrasında bu sorunların hepsinin ortadan kalktığını göreceksiniz.

Ne gerekir? Yüksek derecede farkındalık.

Mutlu olmak kolay değil. Herşey gibi o da bir içten ve durmaksızın olması gereken güzel çabaların bir semeresi.

Güzel kalın, mutlu kalın.

 

Mutluluk Terapisi Yazıları