Cilt Güzelliği ve Spor

Anasayfa      Blog      Cilt Güzelliği ve Spor

Cilt Güzelliği ve Spor

15
TEM 2018
Kategori: Mutluluk / Hayat

Cilt Güzelliği ve Spor

Spor Yap Zinde Kal!

Cilt güzelliği ve spor arasında güçlü bağlar var. Sağlıklı ve zinde bir yaşam için spor yapmak olmazsa olmaz bir gerekliliktir. Spor, vücuda hareketlilik ve dinamizm kazandırır. Spor ile cilt bakımı ve sağlığı da doğru orantılı şekilde bir korelasyon içindedir.

 

Düzenli egzersizlerin cilt sağlığına etkisi gözle görülür şekilde vardır ve cilt sağlığı üzerinde olumlu etkilerinden dolayı spora düzenli olarak devam etmek gerekir.

Her tür spor faydalıdır

Sporun hemen her türü,  yürüyüşler, joggingler, koşular, ağırlık kaldırmalar, aerobik,  egzersiz hareketleri, vücut esnetmeler gereklidir ve çok faydalıdır. Boyun, bel, ayaklar, dizler, kollar, eller, parmaklar hepsi bir koordinasyon içinde özellikle sabah güne başlarken “esnemeleri” konusunda kültür fizik hareketleri yapmak ve yaptırmak kaliteli bir yaşam süreme adına çok çok önemlidir.

 

Yoga ve meditasyon yaparak vücudu gerginleştirme ve sonrasında da yumuşatmak (relax) hale geçirmek vücut için iç organlar için ve özellikle derimiz için çok faydalı kazanımlar üretir.

 

Egzersiz cilde giden oksijeni artırır

Egzersiz çoğu zaman aklımıza hemen kilo verme, kas yapma ve duruşumuzu düzeltme fikirlerini getirir. Ama genel olarak spor aktivitelerine bakıldığında deri ve cilt estetiği açısından da dinamik egzersizler cilde sağlık ve form kazandırmada baskın bir fayda üretmekdirler.

 

Egzersiz ciltteki akne oluşumunu azaltır

Daha da ötesinde sağlık uzmanları, yaptıkları araştırmada düzenli egzersiz yapmanın, akneleri azaltmaktan yaşlılık belirtileriyle savaşmaya kadar birçok konuda önemli rol oynayabildiğini bize iletiyorlar. Vücut sağlığımız, yaşlanmayla beraber gelebilecek sorunları düzeltmede spor aktivitesi doğruluğu açısından bu son derece güzel bir haber.

Bu araştırmaların işaret ettiği gibi  egzersizin tüm vücudumuz için çok yararlı etkileri olduğu artık bir sır değil.

Düzenli spor ve özellikle doğada sporun kaliteli oksijen alımıyla birlikte vücuda harika etkileri olduğu gözlemlenmiş. Egzersizin etkileri arasında artan kan dolaşımı ilk sırada sayılabilir. Kanın içinde taşıdığı kaliteli oksijen ile besinlerin deri hücrelerine daha iyi dağıtımı olduğunu da bu cümleye eklemleyebiliriz.

 

Düzenli spor yaşlanmadan kaynaklanan etkileri minimize eder

Diğer yandan uygun miktar bir spor aktivitesinin ve hareketin kolajen yapımı için cilde uygun değer koşulları sağlamak, lifleri destekleyerek tenden kırışıklıkları ve çizgileri uzak tutmak gibi detayda etkilerinin olduğunu da burada belirtmek gerekir. Ama egzersizde en çarpıcı etkisi, akneye eğilimli ciltlerde görülür.

 

Cilt doktorları, cilt güzelliği ve spor arasındaki bağları açıklarken egzersiz hareketlerinin, temiz ve sağlıklı bir cilde kavuşmanız için yararlı olduğunu belirtiyorlar. Ayrıca egzersiz yaparak üzerimize farklı kaynaklardan gelerek biriken stres hormonlarını kolayca ve çok olumlu şekilde dağıtarak beden stresini pozitife çevirebilme gücüdür. Ayrıca yine güzel bir haber, akne ve sivilce oluşumuna neden olan hormanların daha dengeli çalışması gibi bir ek fayda üretir ki spor bu da bu tarz cilt sorunlarının ciltte görünme yoğunluğunu azaltıcı bir önlemdir.

Cilt güzelliği ve spor arasında güçlü bağlar vardır

Egzersiz yapan insanlar, uzun vadede oksijenle olan kaliteli etkileşimlerinden dolayı daha sağlıklı bir cilt rengine sahip olurlar. Yüzlerine yansıması olası bir çok akne sorunu, spor ve egzersiz düzeni ile daha kolay kontrol edilir ve arada sırada çıkan sivilceler, kesinlikle daha az acı verir, çabuk ve kolay geçer.

 

Düzenlik spor yapmak yaşlanma karşıtı bir içsel hormanal denge kurar. Kalojen duvarlar güçlenir. Yaşlanma etkileri zayıflar. Yüze tazelik ve zindelik etkileri vurur. Ayrıca düzenli egzersiz kalça ve bacak arka kısımlarındaki portakal büyüklüğündeki selülitlere de ideal bir biçim ve form verir. Böylece vücut çok basit ama düzenlik egzersizlerle cilt sağlığı açısından harika bir güzellik ve çekiciliğe kavuşur. Tabii ki yine hiçbir surette cilt bakımını, cildi nemlendirmeyi, cilt temizliğini, güneş koruma faktörlerini kullanmayı ihmal etmiyoruz.

 

Güzel bir ciltle mutlu bir hayat sürmek her zaman mümkün. Ne gerekir? İstemek, düzenli olarak sürdürmek ve sonuçlarını süreç içinde etkin olarak takip etmek.

 

Mutluluk Terapisi Yazıları