Cildimizin Özellikleri Nelerdir?

Anasayfa      Blog      Cildimizin Özellikleri Nelerdir?

Cildimizin Özellikleri Nelerdir?

18
OCA 2018
Kategori: Yüz Bakımı

Cildimizin Özellikleri Nelerdir?

Cildimizin özellikleri cildimizi tanımamız, onu daha iyi korumamız, özel zamanlarda bakımını daha iyi yapmamız açısından son derece önemlidir. Cildimiz konusunda derinliğine bilgi sahibi olmak ona gereken önem ve değeri layıkıyla verebilmek anlamına da gelecektir. Onun için önce deri ve cildimiz hakkında yüzeysel bir sağlık bilgisi almakta fayda var.

“Deri” ismini de verdiğimiz “İnsanın cildi” yapısı itibarıyla insanı bir çok dış etmene karşı koruyan, özü itibarıyla da yaşayan bir organizamadır. Deri, insan yaşamının devamı ve hayatiyeti için çok önemli bir organdır. Derimizin bir bölümünün bile tahrip olması sonuçları itibarıyla ölüme yol açabilecek riskler içerir. Çünkü, derinin tahrip olmasıyla birlikte vücutta önemli bir su kaybı yaşanmaktadır.

 

CİLDİMİZİ TANIYALIM

İnsan derisi çok önemli işlevlerle donatılmıştır. İnsan yaşamı için cilt adını verdiğimiz “insanın derisi” çok önemlidir. Bazı organlarımızın olmaması durumunda canlılık devam edebilmektedir. Ancak deri gibi çok önemli görevler icra eden canlı ve koruyucu bir organizmaiçin böyle bir durum söz konusu değildir.

Deri üzerinde yaşayan bakteriler bulunmaktadır. Bu standart flora adı verilen bakteriler derinin yapısında bulunmamaktadır. Ancak deri ile birlikte  bulunur. Bu bakteriler deriyi koruyucu işlevlerle donatılmıştır. Vücudumuzdaki standart flora bakterilerinin sayısı yaklaşık olarak bir trilyondur.

İnsan vücudunda ter bezlerinin yoğun olarak bulunduğu bölgelerde standart flora bakterileri yoğunluk göstermektedir. Bu yararlı bakteriler yerleri değiştirildiğinde zararlı bir hale gelmektedir. Örneğin ayaklarımızda ya da bacaklarımızda bulunan bu bakteriler yüzümüze geçerse yüzümüzde hastalık oluşabilmektedir. Ayaklarımızı elledikten sonra ellerimizi temizlemeden yemek yediğimizde ya da ellerimizle gözümüze temas ettiğimizde bu bölgelerde hastalık oluşabilmektedir.

Vücudumuzun bazı bölgerindeki cilt derisi üzerinde çizgiler bulunmaktadır. Parmaklarımızdaki ve yüzümüzdeki çizgiler buna örnek olarak verilebilir. Bu çizgilerin fayda değeri,  insanları diğerlerindan ayırt etmeye yaramasıdır. Bu kişisel kodlarla donatılmış çizgiler her insanda farklılık göstermektedir. Vücudumuzun çok büyük bir kısmının derisi ise düz bir şekildedir.

CİLDİMİZİN ÜRETTİĞİ FAYDALAR

Deri vücudun su dengesini sağlamaktadır. Üst derimizin özelliği yapısındaki yağ bezeleri sayesinde su geçirmemesidir. Yani dışarıdan vücudumuza su girişini üst derimiz engeller. Basitçe ifade edersek özellikle banyo yaparken vücudumuza aşırı su girişi engellenmektedir. Bu engellenmeyle birlikte vücudumuzdaki su dengesi korunmaktadır.

Deri kendi kendini yenilemektedir. Derimiz zaman zaman dökülmektedir. Üst derimizde meydana gelen bu olay vücudumuzu kısa bir süreliğine etkilemektedir. Özellikle sürtünme ve yaralanmayla meydana gelen bu deri dökülmelerine alt deri müdahale etmektedir. Üst derinin alt kısmında kalan hücreler sürekli çoğalmaktadır. Bu şekilde yeni deri oluşumu sağlanmaktadır.

Doğada yerküre üzerinde birçok zararlı ışın bulunmaktadır. Derimizi bu zararlı ışınlardan da vücudumuzu korunmaktadır. Derimiz rengi itibariyle güneşten gelen ultraviyole ışınlarını uzaklaştırmaktadır.

İnsan derisi dayanıklı bir yapıya sahiptir. Sert hale getirilmiş keratin maddesi bulunmaktadır. Görünüşte yumuşak olan derimiz sert keratin maddesi aracılığıyla bir çok olumsuzluklara karşı bizi koruyabilmektedir.

Deri vücut sıcaklığını dengede tutmaktadır. Bir tür klimatize edici bir etkisi vardır. Bu durum sayesinde sıcak havalarda insanlar daha az bunalmaktadır. Çünkü insanlarda ter bezleri bulunmaktadır. Bu yüzden sıcak havalarda insanlar terlemektedir. Terleme sonucunda derimize kan dolmaktadır. Kanın derimize dolmasıyla birlikte vücut serinlemektedir.

İnsan vücüdünun %70’ini oluşturan su hayatiyet için çok çok önemlidir. Su deri sayesinde vücudumuzda tutulmaktadır. Eğer deri olmasaydı vücudumuzda su kaybı olurdu.Deri canlılığı devam ettirir. Derimiz yaşamın devamı için hayati fonksiyonlara sahiptir.  Bilindiği gibi az miktarda bile meydana gelebilecek su kaybı ölüme neden olmaktadır. Zaten ileri derecede yanma olaylarında insanlar ölmektedir. Bunun nedeni ise vücudun fazla miktarda su kaybetmesidir.

İnsan sahip olduğu yaşam için bu harikulade değerli organizmanın nasıl çalıştığını vücut sistemi ve dengesi içinde ne tür fonksiyonları yerine getirdiği ve ne tür hayati faydaları ürettiği gerçeklerini çok iyi kavrayarak cilt derisi için gereken “bakım” görevini hakkıyla yerine getirme çabası içinde olmalıdır.

Özellikle yüz cildi insanın kimliğinin, kişiliğinin ve güzelliğinin bir aynası olduğuna göre ona çok daha iyi bakmak, bu dünyadaki varlık nedenlerimize kadar uzanabilecek derin bir kavrayışa bağlamak olasıdır.

 

Mutluluk Terapisi  Yazıları