Cildimizin Bakımı Nasıl Olmalı?

Anasayfa      Blog      Cildimizin Bakımı Nasıl Olmalı?

Cildimizin Bakımı Nasıl Olmalı?

31
TEM 2018
Kategori: Cilt Bakımı

Cildimizin Bakımı Nasıl Olmalı?

Cildimizin bakımı çok yönlü bir süreçtir

Cildimizin bakımı nasıl olmalı dendiğinde bu sorunun cevabı sadece kozmetik bakım ritüellerine dikkat etmekle olmaz şeklinde olacaktır.

Her yönden cilt bakımını tamamlayıcı kürlere devam etmek gerekir. Spor, düzenli egzersizler, doğa yürüyüşleri ve zaman zaman da olsa stres karşıtı tüm aktiviteler, sağlıklı ve doğal beslenme yöntemlerini kullanma, uyku düzenine son derece dikkat etme, trafik stresini olabildiğince yönetme vb tüm akılcıl seçimler ve bilinçli uygulamalar cilt bakım sürecine katkı sağlayan aktivitelerdir.

Örneğin bilinçli beslenmede vücut mekanizmaları için son derece zararlı olan şeker maddesinden kaçınmak gerekir. Şekerin özellikle cilt için yaşlandırıcı etkileri vardır.

Şekerin cilde etkisi

Şekerin yaşlandırıcı etkisi özellikle ciltte kolajenin azalma eğiliminin görüldüğü 35 yaştan sonra başlar. Glikasyon denilen bu negatif durum aynı zamanda cildin kendi kendini onarma özelliğini etkiler ki bunun sonucu olarak deride kızarıklık, çatlama, incelme, ve cilt gevşeklikleri meydana gelir.

Şeker aynı zamanda cildin yarattığı kallojen tipini de etkiler. Güçlü ve kalıcı kallojen, zayıf ve güçsüz kallojene dönüşerek yaşlanmaya sebep olan çevresel faktörlere -güneş ışınları gibi- karşı cildi savunmasız bırakır.

Cildimiz ve beslenme ilişkisi

Cildi erken yaşlandıran, yiyeceklerin başında kızartma ve kavrulmuş nitelikli besinler de sayılabilir.

Serbest radikaller vücuttaki reaksiyonlarda meydana gelen zararlı moleküllerdir. Vücut bir aşamaya kadar, bu zararlı molekülleri etkisiz hale getirerek kendisini korur. Fakat bir aşamadan sonra da vücudun otomatik savunma mekanizmalarıyla kendini koruyamaz hale getiren serbest radikaller; sağlıklı hücrelere saldırır, onların yapısını bozarak hücrenin erken ölümüne yol açar. Uzun dönemde de cilt sağlığının bozulmasına ve cildin erken yaşlanmasına neden olur.

Yaşlanmak kaçınılmaz bir süreçtir. Genetik dışındaki faktörler bu sürecin hızını değiştirebilir. Stres, güneş ışınlarına maruz kalma ve dengesiz beslenme cildin yaşlanma sürecini tesir eden faktörlerdir. Solgun ciltlerin nedeni de yine dengesiz beslenmedir. Eğer kişi doğru ve dengeli beslenemiyorsa; ciltte solgunluk, kuruluk ya da lekeler meydana gelebilir.

 

Sağlıklı bir cilt yapısı için gerekli olan su ve nem dengesiyle birlikte, aminoasitler, vitaminler ve mineraller ancak ve ancak doğru beslenme ile sağlanır.

 

Güneşin pozitif etkisiyle gün içinde enerji ve mutluluğumuz kat kat artsa da güneş ve güneş ışınları yazın son derece cildimiz üzerinde eğer korunulmazsa istenmeyen cilt sorunlarına neden olabilmektedir.

 

Güneşten korunmak, güneşe çıkmadan önce güneş koruyucu spray ya da güneş kremi sürmek cildi kozmetik etkilerle korumanın en önemli adımlarından biridir. Her mevsim, gündüz cilt bakım rutini içine hafif yapılı bir güneş koruyucu spray ile başlamak ve cildi uzun vadeli yıpranmalardan etkili şekilde korumak mümkündür.

 

Güneş, deniz, kum tatil ve eğlence. Bu güçlü kelimelerin hepsi bir arada kesinlikle kulağa çok güzel geliyor. Ancak cildimizin sağlığına ve güzelliğine de takdir edersiniz ki sadece yazın değil hayatımız boyunca ihtiyacımız olacak. O nedenle uzun soluklu düşünüp tedbiri elden bırakmamakta hem kendimiz ve hem de sevdiklerimiz için ve ortak mutlu bir gelecek için ihtiyaç var.