Cilt Yaşlanmasının Nedenleri

Anasayfa      Blog      Cilt Yaşlanmasının Nedenleri

Cilt Yaşlanmasının Nedenleri


Kategori: Cilt Bakımı

Cilt Yaşlanmasının Nedenleri

 

Cildimiz vücudumuzun en büyük organı olarak kabul edilmektedir. Diğer organlarımızdan farklı olarak cildimiz hem iç hem de dış faktörler etkilenerek yaşlanma belirtilerini en yoğun gözlemlediğimiz bölgemizdir. Hava kirliliği, düzensiz beslenme, hormonal değişiklikler cildimizi içten olumsuz etkilerken, çevresel faktörler de cildimizin dış yüzeyini olumsuz etkiler.

Ancak yapılan araştırmalar cilt yaşlanmasının %80 oranında dış etkilerden kaynaklandığını göstermektedir. Bu da demektir ki eğer cildimiz için yaşlanmayı yavaşlatıcı bir etki yaratmak istiyorsak öncelikle cildimizi dış etkilerden korumayı öğrenmeliyiz.

Cildimizi olumsuz etkileyen çevresel faktörlerin en başında güneş ışınları gelmektedir. Yaşamın kaynağı GÜNEŞ, hayatımız için birçok fayda sağlarken yaydığı ultraviyole ışınlar ile de cildimiz için olumsuz birçok etkiyi beraberinde getirir.

Güneş yıl boyunca dünyayı ısıtır ve aydınlatırken güneş ışınları dünyaya her mevsimde farklı açılar ile ulaşmaktadır. Bu yüzden yılın her mevsiminde cildimiz güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmaktadır. Kışın bile maruz kaldığımız bu ışınlar cildimizin en alt tabakalarını bile yoğun şekilde etkiler. Cildin nem kaybetmesine ve yaşlanmasına neden olur.  

Güneş ışınlarından korunmak için, yazın koruyucu giysi ve aksesuarlar kullanmak, güneş ışınlarının en etkili olduğu saatlerde güneşe çıkmamak ve cildin açıkta kalan kısımlarını yüksek UVA – UVB koruma faktörlü ürünler ile korumak gerekmektedir.

Güneş ışınlarının etkilerini daha az hissettiğimiz kış aylarında ise, en azından koruma faktörü içeren nemlendiriciler tercih etmek ve beslenmemize antioksidan etkilere sahip sebze ve meyveleri dahil etmek ve cildimizin güneşe olan hassasiyetine göre güneş koruyucumuzu kış aylarında da kullanmamız gerekmektedir.

Kış mevsimi cildimiz üzerinde kuruma, pullanma, hassasiyet gibi başka mevsimsel problemlere de yol açabilir. Bu yüzden kış aylarında kullanacağımız güneş koruyucu ürünlerin aynı zamanda nemlendirme etkisine sahip olması ya da nemlendirme oranı yüksek bir nemlendirici ile desteklenmesi gerekmektedir.

Tüm yıl cildimizi korumak için tavsiyelerimiz;

* Yazın Güneşin en zararlı olduğu saatlerde uzun süreli güneşte kalmaktan kaçının
*Güneş koruyucunuzu güneşe çıkmadan en az yarım saat önce sürün ve belirli aralıklar ile yenileyin
*Kışın da cilt tipinize göre en az 15 faktör koruma içeren bir ürün kullanın
*Antioksidan özelliği olan meyve ve sebzeleri öğünlerinize dahil edin
*Her gün en az 2 litre su için
*Antioksidan içeren nemlendirici kozmetikleri tercih edin
 

Efsane marka İnnova’nın cilt tipinize uygun ürünleri tüm yıl boyu sizlerle, Sitemizi ziyaret ederek İNNOVA ailesine katılın, size özel indirimlerle tanışın.